Just another weblog
Thursday April 9th 2020

Rodzaje tuszy

Trudno wyobrazić sobie tworzenie efektownych grafik bez tuszu. Jego właściwości docenili już starożytnymi Egipcjanie oraz Grecy – to właśnie tuszem zapisano ryciny i księgi będące do tej pory świadectwem tamtych czasów. Czym właściwie jest tusz – otóż jest to nic innego jak płynna farba, która składa się ze spoiwa oraz niezwykle drobnego pigmentu.

Obecnie najpopularniejsze są dwa rodzaje tuszu. Jeden z nich to tusz kaligraficzny, które cechuje się dość ciężką konsystencją i dobrym kryciem. Ponadto nawet po wyschnięciu jest on wodorozcieńczalny, a podczas pracy można go dowolnie rozcieńczać, uzyskując łagodniejsze kolory lub transparentność.
Nieco inne właściwości mają tusze kreślarskie, które mają płynną, lekką konsystencję, są transparentne i przypominają nieco akwarele. Jednak po wyschnięciu są wodoodporne, choć w takcie użytkowania istnieje możliwość rozcieńczenia tuszu wodą.

More from category

Artystka to ja :)

Cześć! Bardzo się cieszę, że odwiedzacie mój blog i życzliwie komentujecie wszystkie wpisy. Ze swojej strony [Read More]

Lekcja malowania pastelami olejnymi

Pastele olejne nie są ani kredkami, ani farbami olejnymi – można powiedzieć, że to taka forma pośrednia [Read More]

Sztuka na co dzień

Sztuka to pojęcie względne – sztuką może być piękny obraz, ale też oryginalna grafika, czy umiejętność [Read More]

Interesting Sites

    Archives